Meeting of the Convention of Pennsylvania in Philadelphia

v2:1

At a meeting of the Convention for the State of Pennsylvania, held at the State House in the City of Philadelphia, on the fifteenth day of July, in the year one thousand seven hundred and seventy-six.

Monday. July 15, 1776, P˙ M.

The respective Judges for the election for the City of Philadelphia and the several Counties made their Returns, as follows, viz:

For the City of PHILADELPHIA.
Timothy Matlack,
James Cannon,
Benjamin Franklin,
George Clymer,
Frederick Kuhl,
George Schlosser,
Owen Biddle,
David Rittenhouse.

For the County of PHILADELPHIA.
Frederick Antis,
John Bull,
Henry Hill,
Thomas Potts,
Robert Loller,
Edward Bartholomew,
Joseph Blewer,
William Coates.

For the County of BUCKS.
Joseph Hart,
William Vanhorn,
John Wilkinson,
John Grier,
Samuel Smith,
Abra˙ Van Midleswarts,
John Keller,
Joseph Kirkbride.

For the County of CHESTER.
Benjamin Bartholomew,
Samuel Cunningham,
John Jacobs,
John Hart,
Thomas Strawbridge,
John Mackey,
Robert Smith,
John Flemming.

For the County of LANCASTER.
George Ross,
Joseph Sherrer,
Philip Marsteller,
John Hubley,
Thomas Porter,
Henry Slaymaker,
Bartram Galbreath,
Alexander Lowrey.

For the County of YORK.
John Hay,
Francis Crazart,
James Edgar,
James Smith,
William Rankin,
Robert M' Pherson,
Henry Slagle,
Joseph Donaldson.

For the County of CUMBERLAND.
John Harris,
William Duffield,
Jonathan Hoge,
James Brown,
William Clarke,
Hugh Alexander,
Robert Whitehill,
James M' Clean.

For the County of BERKS.
Jacob Morgan,
Daniel Hunter,
Gabriel Heister,
Valentine Eckart,
John Lesher,
Charles Shoemaker,
Benjamin Spyker,
Thomas Jones.

For the County of NORTHAMPTON.
Simon Dresbach,
Jacob Stroud,
Jacob Arndt,
Neigal Gray,
Peter Buckholder,
Abraham Miller,
Peter Rhoads,
John Ralston.

For the County of BEDFORD.
Thomas Smith,
Joseph Powell,
John Wilkins,
Henry Rhoads,
Benjamin Elliot,
John Burd,
Thomas Coulter,
John Cessna.

For the County of NORTHUMBERLAND.
William Cooke,
Walter Clark,
James Potter,
John Kelley,

v2:2

Robert Martin,
James Crawford,
Matthew Brown,
John Weitzell.

For the County of WESTMORELAND.
James Barr,
John Carmichael,
Edward Cook,
James Perry,
James Smith,
John M' Clellan,
John Moore,
Christopher Lavingair.

The Convention adjourned to three o' clock to-morrow in the afternoon.